Cast & Crew of The Producers
Show Leaders
Director | Janos Zeller | |
Musical Director | Wilma Rothbauer | |
Choreographer | Angela Woodard | |
Producer | Darren Stewart | |
Producer | Megan Thatcher | |
Stage Manager | Leah Winter |
Design Team
Lighting Design | Paul Hilton | |
Set Design | James McGowan | |
Costume Design | Diana Guedo | |
Prop Design | Julie Bradley | |
Prop Design | Mavis Clark | |
Sound Design | Jeremy Ballantine | |
Hair & Makeup Design | Cat Bentley |
Production Team
Costume Assistant | Melissa Cole | |
Costume Support | Marcus Bauer | |
Costume Support | Jacqueline Bourque | |
Costume Support | Mavis Clark | |
Costume Support | Judy Dunsmuir | |
Costume Support | Audrey Guedo | |
Costume Support | Marcus Guedo | |
Costume Support | Joanne Mitchell | |
Costume Support | Wilma Rothbauer | |
Costume Support | Megan Thatcher | |
Lighting Crew | Greg Davidson | |
Lighting Crew | Jenifer Pope | |
Lighting Crew | Trevor Somers | |
Lighting Crew | Alan Warren | |
Set Construction | Ian McKenzie | |
Set Construction | Harlan Sterner | |
Set Painting | Krista Willott | |
Props Construction | Simon Bradley | |
Props Construction | Ron Clark | |
Props Construction | Lyndsey Martins | |
Props Construction | Dustin Thatcher | |
Props Construction | Jim Thatcher | |
Props Construction | Megan Thatcher | |
Other Crew | Rachel Bauer | |
Other Crew | Lauren Clark | |
Other Crew | Ron Clark | |
Other Crew | Alex Lyall | |
Other Crew | Lyndsey Martins | |
Other Crew | Travis Penner | |
Other Crew | John Zeller | |
Other Crew | Karen Zeller |
On Stage
Max Bialystock | Clark Adams | |
Leo Bloom | Riley Ohler | |
Franz Liebkind | Allen Crowley | |
Roger deBris | Brian Holiday | |
Carmen Ghia | David Valentín Zapién Mercado | |
Ulla Inga Hansen Benson Yonsen Tallen-Hallen Svaden-Svanson | Ainsley Ohler | |
Ensemble | Marcus Bauer | |
Ensemble | Jacqueline Bourque | |
Ensemble | Judy Dunsmuir | |
Ensemble | Rebecca Foster by permission of the Canadian Actors Equity Association. | |
Ensemble | Yvonne Friedrich | |
Ensemble | Lindsay Harle | |
Ensemble | Mitchell Lukinuk | |
Ensemble | Amanda Mak | |
Ensemble | Matt McDonald | |
Ensemble | Gary Silberg | |
Ensemble | Jenifer Pope | |
Ensemble | Megan Thatcher | |
Ensemble | Kevin Trumble |
Orchestra
Piano | Wilma Rothbauer | |
Flute | Corey de Baat | |
Saxophone | Paul Evans | |
Saxophone | Dustin Thatcher | |
Trumpet | Ken Symes | |
Trumpet | Richard Worton | |
Trombone | Lurene Bates | |
Trombone | Tim Oldham | |
Percussion | Kathy Ma | |
Electric Bass | Jim Shultz | |
Violin | Don Milne |
Backstage Crew
Assistant Stage Manager | Meredith O'Hara | |
Running Crew | Rachel Bauer | |
Running Crew | Janos Zeller | |
Lighting Board Operator | Allana Chatterton | |
Follow Spot Operator | Jody Low | |
Sound Operator | Jeremy Ballantine | |
Sound Operator | Chris Willott |
Marketing
Photography | John K. Nairn (Northern Scenic Photography) | |
Videographer | Stuart Bentley | |
Poster Design | JP Thibodeau | |
Program Design | Darren Stewart | |
Marketing | Krissy Doiron |
Front of House
Front of House Manager | Jeri Guenter | |
Front of House Manager | Darren Stewart | |
Box Office Manager | John Zeller |