Cast & Crew of Singin' in the Rain
Show Leaders
Director | Jay Newman | |
Musical Director | Danielle Wahl | |
Choreographer | Karen Iwanski | |
Producer | Colleen Bishop | |
Producer | Jenn Brown Clarke | |
Stage Manager | Jody Low | |
Stage Manager (Films) | Anna Caldwell |
Design Team
Lighting Design | Kalyna Conrad | |
Set Design | Bryan Francis | |
Set Design | Janos Zeller | |
Costume Design | Frank MacLeod | |
Prop Design | Jamie Eastgaard-Ross | |
Sound Design | Steven Eastgaard-Ross | |
Hair & Makeup Design | Cat Bentley | |
Orchestra Conductor | Danielle Wahl |
Production Team
Costume Assistant | Anna Caldwell | |
Costume Support | Donna Barnfield | |
Costume Support | Marilyn Buehning | |
Costume Support | Karen Iwanski | |
Costume Support | Nicole Ogilvie | |
Costume Support | Danielle Wahl | |
Costume Support | Myrna Weiden | |
Lighting Crew | Danielle Desmarais | |
Lighting Crew | Eric Hindley | |
Set Construction | Jarryd Baine | |
Set Construction | Bryan Francis | |
Set Construction | Graeme Humphrey | |
Set Construction | James McGowan | |
Set Construction | Ian McKenzie | |
Set Construction | Tobyn Neame | |
Set Construction | Harlan Sterner | |
Set Construction | Janos Zeller | |
Props Assistant | Colleen Trumble | |
Props Construction | Heather Low | |
Props Construction | Jody Low | |
Props Construction | Danielle Wahl | |
Effect Consultant (Rain Effect) | Graeme Humphrey | |
Dance Captain | Danielle Desmarais | |
Dance Captain | Megan Thatcher | |
Fight Captain | Aaron Conrad | |
Fight Choreographer | Ian Pond | |
Move-in Crew | Greg Miller |
On Stage
Don Lockwood | Jarryd Baine | |
Cosmo Brown | Graeme Humphrey | |
Kathy Selden | Tanis Laatsch | |
Lina Lamont | Bethany McNab | |
R.F. Simpson | Chris Gibson | |
Roscoe Dexter | Janos Zeller | |
Diction Coach/Ensemble | Jamie Eastgaard-Ross | |
Dora Bailey | Judy Dunsmuir | |
Miss Dinsmore | Veronica Mack | |
Production Tenor / Ensemble | Philip Frias | |
Rod | Darren Stewart | |
Zelda Zanders | Ginette Simonot | |
Ensemble | Nicholas Chamberlain | |
Ensemble | Jeri Guenter | |
Ensemble | David Mottle | |
Ensemble/Film Villain | Jeffrey Diodati | |
Showgirl | Danielle Desmarais | |
Showgirl | Ericka Esplin | |
Showgirl | Jocelyn Hoover | |
Showgirl | Terra Plum | |
Showgirl | Megan Thatcher | |
Showgirl | Amy Tollefson | |
Showgirl/Film Lady in Waiting | Jordanna Fraser | |
Young Cosmo | Ethan Taylor | |
Young Don | Curtis Wilson | |
Film Henchman | Carl Bishop | |
Film Henchman | Jay Newman | |
The Man on the Screen | Frank MacLeod |
Orchestra
Piano | Wilma Rothbauer | |
Piano (Oct 6 and 7) | Monica Herron | |
Flute 1 | Jody Rach | |
Clarinet 1 | Joanne Sampson | |
Alto Saxophone (1 and Flute 2) | Robert Seymour | |
Alto Saxophone (2 and Clarinet 2) | Dustin Thatcher | |
Tenor Saxophone | Hawley Miller | |
Baritone Saxophone | Calvin Chang-Powless | |
Trumpet 1 | Roy Styan | |
Trumpet 2 | Linda McGraw | |
Trumpet 3 | Richard Worton | |
Trombone 1 | Lurene Bates | |
Trombone 1 | Tim Oldham | |
Trombone 2 | Greg Devine | |
Percussion | Bryant Wahl-Perrin | |
Electric Bass | David Clake | |
Keyboard (Strings) | Heather Hannah |
Backstage Crew
Running Crew | Russell Rokos | |
Running Crew (Rain Effect) | Heather Low | |
Lighting Board Operator | Trevor Somers | |
Sound Operator | Meg Anderson | |
Sound Operator (Films) | Daniel Koyata |
Marketing
Photography | Justin Michael Carriere | |
Videographer | Ian Pond | |
Videographer (Promo Videos) | Mateusz Blach | |
Poster Design | Elizabeth Cook | |
Program Design | Darren Stewart |
Front of House
Front of House Manager | Julie Bradley | |
Front of House Manager | Jenn Brown Clarke | |
Front of House Manager | Allana Chatterton | |
Front of House Manager | Joey Sayer | |
Box Office Manager | Mavis Clark | |
Box Office Manager | John Zeller |